top of page

שרשרת ההשפעה

סיפור קצר על מנהל בכיר אשר ממחיש עד כמה כל מילה ופעולה שלנו בעלת אפקט משמעותי על מי שמסבבינו. אפקט השפעתי שכזה הוא לא רק שרשרת המשפיעה על יותר מאשר עובד אחד אלא היא לרוב נמצאת מתחת לפני השטח ואינה מדוברת כך שקשה יותר לטפל בה ולנקות את ההשפעה השלילית שהיא יוצרת.

דרור הוא מנהל בכיר. יום אחד כשהיה בדרך לפגישה הוא גילה שהוא מאחר ב 15 דקות והחליט להגביר את מהירות נסיעתו. אבל אז הגיח שוטר ונתן לו דו"ח.

הוא הגיע לפגישה במשרד באיחור כמובן רותח מכעס. 


למה השוטר הזה נתן לי דוח שיעזוב אותנו בשקט וידאג לפושעים וגנבים ולא לי שאני משלם מס, חשב לעצמו.

הוא התיישב בכיסאו, קרא למנהל המכירות שלו ואמר לו בכעס: "ספר לי על החוזה עם הלקוח החדש אני רוצה לדעת מה קורה, זה חשבון קריטי לנו ואתה מתקשקש איתו כבר 3 שבועות, היית צריך לסגור את זה ממזמן."

מנהל המכירות ענה לו "אני לא יודע מה קרה.. הכל היה כמעט חתום וברגע האחרון איבדתי את זה."

אם חשבתם שדרור כעס קודם, תחשבו כמה הוא כעס עכשיו. הוא ענה לו ישר בטון גבוה: "אתה היית סוכן מכירות שלי 13 שנים. סמכתי עלייך, הייתה לנו הזדמנות מדהימה ומה עשית - פישלת. זה שאתה כאן 13 שנים לא אומר שיש לך חוזה לכל החיים".

ואם חשבתם שדרור כעס הייתם צריכים לראות את מנהל המכירות אחרי שיצא מהמשרד – הוא אמר לעצמו: "זה מגוחך במשך 13 שנים ניהלתי את החברה הזו, הבאתי את כל העסקים החשובים, אם לא אני הם היו פושטים את הרגל ועכשיו בגלל עסקה אחת הוא מאיים לפטר אותי?"

הוא קרה למזכירה שלו אורית ואמר לה בכעס: " אני רוצה לדעת מה עם המכתבים שביקשתי ממך להכין". אורית ענתה לו: "אני עובדת על כמה לקוחות אז עוד לא הגעתי לזה."

ענה לה מנהל המכירות: "אל תיתני לי תירוצים. אני רוצה את המכתבים עכשיו." שקוע בכעס העמוק שלו אמר לה: "זה שאת כאן 8 שנים לא אומר שיש לך חוזה לכל החיים. אני רוצה הכל מוכן תוך שעה. אם את לא יכולה לעשות יותר טוב אני אביא מישהי אחרת שיכולה."

הוא כעס, אבל אם הייתם רואים כמה אורית כעסה כשחזרה למקומה – "אני כאן 8 שנים ועושה עבודה למופת אם לא אני היינו פשוטים את הרגל לפני שנים . מי הוא חושב שהוא . היא כעסה."

אורית סיימה את יום העבודה והגיעה הביתה כועסת – הדבר הראשון מול עיניה זה את הבן שלה בן ה 12 רואה טלוויזיה ולידו נעליים – היא כעסה עליו וצעקה עליו: "כמה פעמים אמרתי לך להוריד נעליים כשאתה נכנס הביתה? עלה לחדר שלך ואין לך טלוויזיה כל השבוע."

אם אתם חושבים שאורית כעסה, הייתם צריכים לראות כמה הילד כעס. הוא התעצבן ואמר לעצמו: "אני תמיד מוריד את הנעליים רק היום לא הורדתי בגלל זה מגיע לי עונש כזה. היא לא נותנת לי הזדמנות להסביר" ועלה למעלה

הדבר הראשון שראה מול עניין זה את החתול הוא בעט בחתול והתעצבן עליו.
והחתול.... נתן צרחה ונעלם.

****
יש לי שאלה אליכם לא היה עדיף שדרור ייסע ישר מהפגישה לבית של אורית ויבעט בחתול בעצמו?
באיזה חתול אתם בעטתם? 
האם מישהו בעט בחתול שלכם?

***
האם חיכיתם לאור ירוק ובשנייה שהאור השתנה מישהו מאחוריכם ישר צפר לכם. ואתם מסתובבים ומתעצבנים וצועקים עליו. אתה לא רואה שאין לי לאן ללכת?

האם אתם מבינים שזה לא קשור אליכם? מישהו בעט בחתול שלו כל היום

כשאתם מצליחים לנתק את התגובה הלא נעימה של מישהו אליכם ומבינים שמישהו בעט בחתול שלו- אתם לא נותנים לזה להשפיע עליכם ועל הסביבה שלכם ומנתקים את שרשרת ההשפעה.

כמנהלים, אמנם אינכם יכולים לשלוט ולחשוב על כל מילה שאתם אומרים אך הדרך שבה אתם מתייחסים לעובדים משפיעה עליהם ועל סביבתם.

מירמור עובדים הוא תופעה אשר משפיעה ישירות על תפוקות הארגון וקשה מאוד לנטר ולטפל בה כאשר היא מושרשת. 

קיימות שיטות אשר יתנו לכם את הכלים להבין מה קורה בארון שלכם והאם קיימת שרשרת השפעה, מיהו הגורם אשר גורם למירמור ואיך משנים את אווירה בארגון/ המחלקה.

bottom of page